970×90

Za duży kocioł na paliwo stałe – to pewne kłopoty dla użytkownika.

Za duży kocioł na paliwo stałe – to pewne kłopoty dla użytkownika.

„Mam budynek 150m2, nowy, z dobrą izolacją. Jakiej mocy piec powinienem kupić ?”

To pytanie z reguły zadawane jest nie projektantowi czy doświadczonemu instalatorowi, a panu ze sklepu czy hurtowni, który sprzedaje takie urządzenia. Niestety dosyć często są to ludzie, którzy nie wiedzą jak bardzo zmieniło się budownictwo w przeciągu 20, 30 lat. Poza tym im większej mocy kocioł tym droższy i prowizja oczywiście większa. Przy takich argumentach ciężko o racjonalną poradę.

Co więc radzi sprzedawca?

„Kup pan 25kW, no bo jeszcze ciepła woda, a może arktyczne mrozy przyjdą itd.”

Hmmm…., 25000 Wat podzielmy przez 150m2, no to wychodzi 167W/m2 !!!! Uwierzcie mi, że 100W/m2 to już jest spore przewymiarowanie. 

No to jaką moc należy przyjąć dla naszego budynku ?

Każdy z fachowców inaczej podejdzie do sprawy .

Projektant do tego będzie potrzebował rysunki naszego budynku, z czego jest zbudowana ściana, dach, podłoga, strop. Jakie okna są zamontowane. No i będzie pytał jeszcze o rodzaj wentylacji, bo czy grawitacja, czy może wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zbiór tych wszystkich informacji projektant „zamieni” na jedną liczbę, która właśnie będzie odpowiedzią na nasze pytanie.

Instalator (fachowiec) zapyta o metraż domu, i wyliczy sobie ze wskaźnika (30-50W/m2) zapotrzebowanie na ciepło dla naszego budynku

Kto będzie miał racje ?

Projektant będzie miał precyzyjną informację, natomiast instalator nie powinien odbiegać znacznie od wyniku projektanta, o ile założył odpowiedni współczynnik. Wyniki mogą się różnić od 0 – 30%. A to nic w porównaniu z przewymiarowaniem kotła o 300% pana ze sklepu.

O co ta cała dyskusja ?

 


Po pierwsze :
przewymiarowany kocioł to droższy kocioł w zakupie

 


Po drugie:
kocioł „za duży” pracuje z niższą sprawnością (kotły stałopalne mają najwyższą sprawność przy mocy katalogowej)

 


Po trzecie:
 kocioł zużyje więcej paliwa, aby osiągnąć ten sam efekt (wyprodukować tą samą ilość ciepła) niż prawidłowo dobrany

 


Po czwarte:
kocioł nie dopala węgla, osadza się smoła, sadza w piecu i kominie, 


Podsumowując , jeżeli kupimy kocioł o za dużej mocy niż wymaga tego nasz budynek, więcej wydamy na jego zakup, później będziemy się borykać z problemami jego użytkowania, a na koniec po kilku latach będzie trzeba go wymienić, bo przerdzewieje.


Jeszcze do niedawna Inwestor nie miał za dużego wyboru w typoszeregu kotłów na paliwo stałe, gdzie minimalna moc takich urządzeń była na poziomie 15kW. Aktualnie producenci kotłów zareagowali na tendencję budownictwa niskoenergetycznego i można bez problemu kupić kocioł o mocy 10kW, 8kW a nawet 6kW.

Kupując kocioł na paliwo stałe, poradź się projektanta, sprawdzonego instalatora, jakiej mocy kocioł musisz kupić dla swojego domu. Ta wiedza może niewiele kosztować w porównaniu z przyszłymi kłopotami.

 

 

Autor: zaciekły projektant Marek 
 Zdjęcia: http://www.klimosz.pl/

 

Podobne posty

5 Komentarzy

  1. Bartek

   Spróbuj za pomocą cienkich cegieł (kształtek) szamotowych zabudować część kotła w środku/zaizolować ścianki, zmniejszyć powierzchnię paleniska. U mnie dużo to pomogło.

   Odpowiedź
  2. Miro

   Oczywiscie mam nadzieje ze mowimy o piecu z nadmuchem, u mnie swietna robote zrobily zawory termostatyczne na grzejnikach. Dom sie nie przegrzewa ,na piecu stale 60 stopni. Trzeba tylko ustawic zeby przedmuchy byly niezbyt rzadko bo jesien wiosna wentylator wiele sie nie bedzie wlaczal i moze calkowicie zgasnac ale znow nie za czesto bo temperatura przekroczy bardzo duzo ustawiona. Ale ciuciu malina a w pokoju jest stale 21 stopni i ani nie marzniemy ani nie przegrzewamy. Zawory sa tanie kupisz na allegro tylko glowice drozsze ale tez na allegro duzy wybor. Ja pare lat palilem na zwyklych to masakra na dole upal na gorze goraco , na piecu 45-50 co tez nie zdrowe dla pieca bylo a teraz moge ustawic i 65 na piecu i jest super. POLECAM

   Odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 − = jeden