970×90

Rodzaje wentylacji

ikona_klimatyzacja

Klasyfikacja systemów wentylacyjnych różni się między sobą przede wszystkim zasadą działania oraz budową. Do ich podziału zastosowano następujące kryteria: czas ich działania (może być stała bądź okresowa), siły jakimi powodują przepływ powietrza (mechaniczna, naturalna, hybrydowa), prędkość transportu powietrza, różnicę ciśnień powietrza  (wentylacja podciśnieniowa i nadciśnieniowa), kierunek transportu powietrza (wentylacja nawiewna, wywiewna, bądź nawiewno-wywiewna) oraz zakres uzdatniania powietrza (czy z chłodzeniem, czy z nawilżaniem)

Rodzaje wentylacji:

  • naturalna,
  • mechaniczna,
  • mieszana,
  • laminarna,
  • wyporowa,
  • hybrydowa,
  • higrosterowana.

Wentylacja naturalna

Inaczej grawitacyjna jest najpowszechniej stosowana w Polskim budownictwie. Jej siłą napędową jest różnica gęstości powietrza zimnego i ciepłego. Powietrze zimne mieszając się z ciepłym napływa i opuszcza pomieszczenia poprzez  ściany w budynkach, nieszczelne okna oraz nawiewniki umieszczone w oknach.

Wentylacja mechaniczna

Jest niezależna od warunków atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się poprzez stosowanie wentylatorów. Najprostszym sposobem jest wentylacja wywiewna, ponieważ powietrze dostaje się do budynku na drodze naturalnej. Jednak skuteczniejszym jest zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej. Doprowadzanie i odprowadzanie zimnego powietrza zachodzi wówczas dzięki wentylatorom co sprawia, iż jesteśmy niezależni od „kaprysów przyrody”. Ponadto regulowanie dopływu powietrza może odbywać się w sposób automatyczny i poprzez rekuperatory można odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza.

Wentylacja mieszana

Umożliwia równomierne i szybkie chłodzenie oraz ogrzewanie całej przestrzeni pomieszczenia, natychmiastowo usuwając je. Umożliwia to zarówno chłodzenie jak i ogrzewanie wnętrz, a rozkład wilgoci i temperatury powietrza jest wyrównany. Jednakże możliwe jest występowanie przeciągów bądź obecnością nieprzyjemnych zapachów, które kumulowały by się w pomieszczeniu.

Wentylacja laminarna (przepływ tłokowy)

Stosowana jest w pomieszczeniach takich jak np. sale operacyjne, gdzie powietrze musi być wyjątkowo czyste. Przepływa ono z góry na dół lub poprzecznie przy stałej prędkości od 0,35 do 0,4 m/s.

Wentylacja wyporowa

Dzieli się na dwie strefy. W dolnej części (od 1,1 m do 1,8 m wysokości) jest tak zwana „czysta strefa”, a w górnej „zanieczyszczona strefa”. Polega to na bezpośrednim doprowadzeniu do dolnej strefy chłodniejszego powietrza, a za sprawą urządzeń wydzielających ciepło np. komputerów, telewizorów czy nas samych świeże powietrze wędrujące po podłodze unoszone jest przez strumienie konwekcyjne i transportowane do górnej strefy, w której znajdują się wywietrzniki.

Wentylacja hybrydowa

Dla większego bezpieczeństwa i lepszego samopoczucia domowników połączono dwa sposoby wentylacji w tak zwaną wentylację hybrydową. Jest to nic innego jak połączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Oba te systemy uzupełniają się i działają w naturalny sposób. Mają one formę nasad kominowych. Montuje się je na szczycie kanałów wentylacji naturalnej, wytwarzając niskie podciśnienie, dzięki czemu nie dojdzie do odwrócenia ciągu w spalinowych kanałach. Jednakże stosowanie tej metody wentylacji jest zakazane w miejscach z urządzeniami gazowymi z otwartą komorą spalania.

Wentylacja higrosterowana

Składa się z dwóch elementów higrosterowanych nawiewników oraz higrosterowanych kratek wywiewnych. Pierwsze są instalowane w pokojach, drugie z kolei w pomieszczeniach technicznych. Poszczególne elementy składające się na ten sposób wentylacji są regulowane samoczynnie i dostosowują się do potrzeb danych pomieszczeń. Pole przepływu powietrza regulowane jest przez nawiewniki od 5 do 35 cm3 w zależności od obecnej wilgoci. Gdy w pomieszczeniu nie przebywa nikt  powierzchnia otwarcia nawiewników będzie równa 5cm3, jeżeli domownik się pojawi będzie rosła do 35 cm3. W ciągu dnia powietrze będzie napływać do głównych pomieszczeń w domu (salon, kuchnia), z kolei w porze nocnej do sypialni.ciągu dnia powietrze będzie napływać przez główne pomieszczenia w domu (salon, kuchnia), z kolei w porze nocnej przez sypialnie.

Opracowała: Ewa Szeryńska

 

Podobne posty

1 Komentarz

  1. Pingback: Tlenek węgla (czad) – cichy zabójca | PortalInstalacyjny.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 × sześć =