970×90

Izolacja kontra ogrzewanie

Autor: Tomasz Brzęczkowski  -  Tanie Grzanie

Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania.

Ekonomiczna izolacja termiczna, to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system grzewczy. To rok 1990 i słowa prof. Krzysztofa Żmijewskiego, wiceministra budownictwa do spraw efektywności energetycznej. Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania! Widać jasno sprzeczność interesów ciepłowników i inwestorów. Ciepłownicy nie mogą dopuścić do stosowania skutecznej izolacji, zaś inwestor nie jest merytorycznie przygotowany, by się im przeciwstawić. Walka, więc jest nierówna.

Co to jest ekonomiczna izolacja i jak klasyfikujemy jej działanie.

  • D-dom nieizolowany – zużycie ponad 30kWh/m2
  • C-dom izolowany – zużycie 0d 15 do 30 kWh/m2
  • B-dom dobrze izolowany – zużycie 0-15kWh/m2
  • A-dom autonomiczny – samowystarczalny, zużycie 0 kWh/m2
  • A+ dom plus energetyczny, sprzedający energię (prosument)

Pośrednie centralne systemy ogrzewania, mają bardzo małą sprawność przy bardzo małych potrzebach, dlatego zrezygnowano z ogrzewania pośredniego we współczesnych domach izolowanych.

Jak więc najtaniej zbudować komfortowy dom a przy tym jak najmniej lub wcale nie płacić ?

Recepta jest banalnie prosta, sprawdzona, bo stosowane od ćwierć wieku.

Minimum 0.1W/m2 x K od gruntu. W latach 90-tych stosowało się 30 cm styropianu dziś 40 i więcej. Na tym płyta fundamentowa lub wylewka. Na wylewce kable grzewcze z termostatami podłogowymi w każdym pomieszczeniu. Stosowane do 2010 roku chłodzenie gruntowym wymiennikiem ciepła, zastąpiliśmy, tańszą i dużo bardziej skuteczną klimatyzacją kanałową, zasilaną z inwertorowej (odwracalnej) pompy ciepła powietrze powietrze. Takie pompy w okresie grzewczym, bardzo skutecznie i z dużą efektywnością, dogrzewają powietrze, dzięki takiemu „bonusowi” ( średnio zimą z 1kWh dają 4) znakomicie skraca się czas pracy kabli w podłodze. Ich straty ciepła do gruntu prze 40 cm styropianu, są znikome a tanio dogrzane powietrze, też niewiele od podłogi ciepła odbiera.

Do ciepłej wody użytkowej, przy dużym jej zużyciu, najlepiej sprawdza się zasobnik zintegrowany z pompą ciepła powietrze woda. W okresie letnim, przepustnicą, chłodne powietrze można skierować na dom, obniży to koszty chłodzenia. Całość instalacji zapina wentylacja z odzyskiem ciepła. Współczesne centrale mają ponad 90 % odzysku ciepła i pobierają poniżej 20W!.

 

 

Pracujesz w branży instalacyjnej, chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami,  NAPISZ DLA NAS BLOGA  I ZYSKAJ DARMOWĄ REKLAMĘ ,  więcej szczegółów pod adresem redakcja@portalinstalacyjny.pl 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − osiem =