970×90

Elastyczne rury stalowe – science fiction czy przyszłość inżynierii sanitarnej?

Rura karbowana stalowa

Wiek XIX został nazwany wiekiem pary, węgla i stali. Obecnie świat wygląda znacznie inaczej niż 200 lat temu. Stal nie pełni tak znaczącej roli w postępie technologicznym. Jest jednak obecna i bardzo popularna w inżynierii sanitarnej, w szczególności w sieciach gazowych oraz sieciach ciepłowniczych. Elastyczna stal nie jest wymysłem futurystów, a mało dostrzegalnym elementem naszej rzeczywistości.

Podłączenie kolektora słonecznego przy zastosowaniu rurek
Podłączenie kolektora słonecznego przy zastosowaniu rurek

Elastyczna stal to coś jednak bardzo popularnego w dzisiejszych czasach ze względu na swoje właściwości (elastyczność, sprężystość, łatwość montażu). Rurki z takiego tworzywa mają szerokie zastosowanie w instalacjach grzewczych, gazowych, klimatyzacyjnych, ciepłej wody użytkowej, a także do podłączenia kolektorów słonecznych, przepływowych podgrzewaczy wody, kotłów i  bojlerów. Stal nierdzewna jest materiałem odpornym na działanie wysokiej temperatury oraz odpornym na korozję. Rury karbowane ze stali nierdzewnej cechują się wysoką elastycznością (możliwość swobodnego gięcia), która eliminuje potrzebę stosowania kolanek. Niewielka liczba złączy zapewnia szczelność instalacji i szybki montaż, który ogranicza możliwość popełnienia błędów podczas wykonywania instalacji.

 

Rurka karbowana jako podłączenie pogrzewacza wody
Rurka karbowana jako podłączenie pogrzewacza wody

Niemiecka firma KIESEL, produkująca między innymi wymienniki ciepła, wykorzystuje karbowane rury stalowe, które powodują zawirowania czynnika, a tym samym zapewniają turbulentny przepływ. Konstrukcja ta, umożliwia projektowanie wymienników ciepła o mniejszej powierzchni niż przy wymiennikach z rurkami gładkimi. Karby w rurach nie powodują zagrożenia martwych przestrzeni, natomiast zapewniają kompensację rozszerzalności. W szczególności w skraplaczach i innych rurowych wymiennikach ciepła wykorzystywana jest wysoka efektywność cieplna. Większa powierzchnia grzewcza rur karbowanych w porównaniu do gładkich, pozwala na zintensyfikowanie konwekcji cieplnej i powoduje niższe koszty eksploatacyjne.

 

Wadami rurek karbowanych są bez wątpienia duże koszty oraz generowanie wysokich strat ciśnienia (większy współczynnik liniowych strat ciśnienia spowodowany chropowatością w zakresie przepływów turbulentnych).

Ciekawym jest fakt, iż w zakresie przepływów laminarnych (Re<2300) straty ciśnienia wywołane przez rurki karbowane są identyczne jak dla rur hydraulicznie gładkich.

Helikoidalna rurka karbowana DN10
Helikoidalna rurka karbowana DN10

Podsumowując, rurki karbowane ze stali nierdzewnej znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach inżynierii sanitarnej. Ze względu na tworzenie dużych straty ciśnienia oraz wysokie koszty inwestycyjny rurek nie stosuje się w dużych sieciach czy instalacjach. Znajdują swoje zastosowanie do połączenia kilku elementów stanowiących zakończenie instalacji, w celu ułatwienia montażu.

 

 

 

 

 Opracował: inż. Wojciech Szkudliński

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


sześć × = 54