970×90

Dlaczego mój grzejnik jest zimny ?

Dlaczego mój grzejnik jest zimny ?

Powodów może być kilka, i wcale nie od razu należy wzywać Instalatora.

1. Głowica termostatyczna zamknęła zawór na grzejniku – rozwiązanie proste

Sprawa dosyć prosta, ale nie pisalibyśmy o niej, gdyby w ogóle nie miała miejsca. Jeśli mamy nastawę na głowicy na pozycję „3″, to odpowiada to temperaturze 20 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura ta w pomieszczeniu została osiągnięta, głowica zamyka przepływ przez grzejnik. Po kilkunastu minutach grzejnik jest zimny. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest poniżej 20 stopni Celsjusza a grzejnik także jest zimny, to może problemem jest zła lokalizacja głowicy termostatycznej lub jej przysłonięcie, np. poprzez szafę lub inny mebel.

2. Zapowietrzony grzejnik - rozwiązanie proste

Jeśli były wykonywane jakieś pracy instalacyjne, gdzie była spuszczana woda z instalacji, może pojawić się problem powietrza w instalacji, czyli zamiast wody w grzejniku zebrało się powietrze, które skutecznie zapobiega krążeniu wody instalacyjnej. Rozwiązanie jest proste. Należy odpowietrzyć grzejnik za pomocą specjalnego zaworku odpowietrzającego, oczywiści jeśli grzejnik jest wyposażony w takowy.

3. Zatkany przepływ w grzejniku lub rurach zasilających

Zdarza się to szczególne w „brudnych instalacjach” gdzie zastosowano podłączenie grzejników poprzez rozdzielacze, rurki łączące rozdzielacz z grzejnikiem pełnią rolę osadnika, gdzie zbiera się brud instalacyjny. Po pewnym czasie nagromadzone zanieczyszczenia skutecznie zapobiega krążeniu czynnika grzewczego przez grzejnik. Rozwiązaniem jest tutaj płukanie rur doprowadzających do grzejnika jak i samego grzejnika.

4. Instalacja źle wyregulowana

Jeśli problem istnieje od początku istnienia naszej instalacji, to może powodem być odpowiednia regulacja całej instalacji. Każdy grzejnik należy regulować. I tak, najprościej mówiąc, grzejniki najbliżej pompy obiegowej należy mocno zdławić, a najdalsze grzejniki najmniej. Łatwo jest to sprawdzić poprzez wychłodzenie na poszczególnych grzejnikach. Prawidłowe wychłodzenie powinno być na poziomie 15 -20 stopni Celsjusza. Czyli jeśli woda zasilająca grzejniki ma 70 stopni Celsjusza, to temperatura powrotów grzejników powinna być na poziomie 50 – 55 stopni Celsjusza. Uzyskujemy to dławiąc poszczególne grzejniki na zaworze regulacyjnym (zasilającym lub powrotnym, zależności od modelu zaworu). Jeśli przeglądamy wszystkie grzejniki w naszej instalacji i znajdziemy grzejnik, który ma prawie jednakowe temperatury zasilania i powrotu , to może właśnie on być powodem niegrzania innego grzejnika.

5. Źle podłączony grzejnik

Problemem może być także źle podłączony grzejnik. Pomylone zasilanie z powrotem, podłączenie grzejnika np. dół – dół  lub podłączenie boczne bardzo długiego grzejnika itp. Skutkami może być właśnie nierównomierne lub częściowe nagrzewanie się grzejnika. Dodatkowo jeśli pomylone jest zasilanie z powrotem, to zawory grzejnikowe mogą generować nieprzyjemny hałas.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem × 2 =