970×90

7 sposobów na oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody przyczynia się do zmniejszenia rachunków za jej zużycie, ale czy ilość wykorzystanej wody w naszym gospodarstwie domowym odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należałoby przeanalizować rozkład zużycia wody w gospodarstwie domowym.  Standardowo najwięcej wody wykorzystujemy do higieny osobistej, spłukiwania toalet oraz przy pracach porządkowych.
 

Oszczędzanie wody

 

Co możemy zrobić, żeby zmniejszyć rachunki?

 

1. Sprawdź szczelność instalacji wodociągowej w swoim domu. Możesz tego dokonać poprzez odczytywanie wartości wskazywanych na wodomierzu w odstępie dwóch godzin, w tym czasie nie korzystaj z wody. Odmienne wskazania świadczą o wystąpieniu nieszczelności. Warto wymienić uszczelki przy bateriach, z których kapie woda czy też naprawić nieszczelną spłuczkę.

2. Zamontuj perlatory – jest to nakładka montowana na końcówce kranu, która powoduje zasysanie powietrza mieszającego się z wodą, co z kolei prowadzi do optycznego wzmocnienia strumienia i jednocześnie ograniczenia ilości wypływającej wody.

3. Zakręcaj kran – warto eliminować niepotrzebny wypływ wody, np. przy myciu zębów, goleniu czy zmywaniu naczyń.

4. Zastosuj spłuczki z funkcją stop i podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3/6 litrów – zamontowanie takiego rodzaju spłuczki pozwala na znaczne zredukowanie ilości zużywanej wody.

5. Rozważ zamontowanie baterii na fotokomórkę – jest to tzw. bateria bezdotykowa, użytkownik w trakcie korzystania z wody nie ma z nią kontaktu. Bateria działa na fotokomórkę, która uaktywnia się, gdy zbliżysz ręce do czujnika. Szczególnie przydatna jest w domach, w których mieszkają dzieci, ponieważ zabezpieczają przed niepotrzebnym wylewaniem wody.

6. Powtórnie wykorzystaj ścieki szare – sposób polega na gromadzeniu zużytej wody pochodzącej z umywalek, pralek, wanien oraz pryszniców i jej ponownym wykorzystaniu do spłukiwania toalet. Więcej możesz się dowiedzieć w artykule o kanalizacji dualnej.

7. Wykorzystaj deszczówkę -  wody opadowe zbierane są z dachu i odprowadzane do zbiornika, w którym są podczyszczane. Zgromadzoną wodę można wykorzystać zarówno w domu np. do spłukiwania toalet, jak i w ogrodzie do podlewania roślin.

 

Opracowała: mgr inż. Justyna Czerwińska

Literatura:
http://www.gdynskasm.pl/
http://www.wodociagi.ustka.pl/
http://www.lazienkowy.pl/
http://deszczowka.pl/

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 + siedem =